Τετάρτη, 4 Σεπτεμβρίου 2013

ΙΒ΄ Διεθνές Συνέδριο για την Οδύσσεια


Εικονίζονται ο Καθηγητής κ. Μενέλαος Χριστόπουλος, Πρόεδρος του Κέντρου Οδυσσειακών Σπουδών (στο προεδρείο) και στις πρώτες θέσεις ο Ομότιμος Καθηγητης του ΑΠΘ κ. Δημήτριος Μαρωνίτης

Από 3-7 Σεπτεμβρίου 2013 διεξάγεται στην ΙΘΑΚΗ το 12ο Διεθνές Συνέδριο για την Οδύσσεια με θέμα: "Έγκλημα και τιμωρία στην ομηρική και την αρχαϊκή ποίηση".
Το Συνέδριο οργανώνει το Κέντρου Οδυσσειακών Σπουδών και συμμετέχουν εξέχουσες προσωπικότητες από όλον τον κόσμο.
Την έναρξη του Συνεδρίου κήρυξε ο πρόεδρος του Κέντρου Οδυσσειακών Σπουδών Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών κ. ΜενέλαοςΧριστόπουλος και ακολούθησε η κεντρική ομιλία του Ομότιμου Καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου κ. Δημήτρη Μαρωνίτη με θέμα: "Οι νήπιοι εταίροι και η τύχη τους: ένα σκάνδαλο της Οδύσσειας".



ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ / ORGANIZING COMMITTEE
Μενέλαος Χριστόπουλος, Πρόεδρος 
Σπ. Αρσένης, Αντιπρόεδρος
Μάχη Παΐζη-Αποστολοπούλου, Γενική Γραμματέας
Αναστασία Μαυρίκη, Ταμίας
Κατερίνα Βλασσοπούλου, Ειδική Γραμματέας

ΕΚΔΟΣΕΙΣ TOY ΚΕΝΤΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
    Ιλιάδα και Οδύσσεια. Μύθος και ιστορία, Ιθάκη 1986 (σ. 207)
    Ομηρικός οίκος, Ιθάκη 1990 (σ. 257)
    Περιηγητισμός στην Ιθάκη, Ιθάκη 1990 (σ. 53)
    Σπονδές στον Όμηρο (Μνήμη Ι. Κακριδή), Ιθάκη 1993 (σ. 301)
    Ευχήν Οδυσσεί, Ιθάκη 1995 (σ. 375)
    Ομηρικά, Ιθάκη 1998 (σ. 427)
    Έρανος, Ιθάκη 2001 (σ. 520)
    Άθλα και έπαθλα στα ομηρικά έπη, Ιθάκη 2007 (σ. 429)
    Μύθοι, κείμενα, εικόνες. Ομηρικά Έπη και αρχαία ελληνική τέχνη, Ιθάκη 2010 (σ. 356)


ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΥΝΕΔΡΩΝ / LIST OF PARTICIPANTS
    Antypas Constantine / Αντύπας Κωνσταντίνος, University of Patras / Πανεπιστήμιο Πατρών antypas1@otenet.gr
    Athanassakis Apostolos / Αθανασάκης Απόστολος, University of California, Santa Barbara
    athanass@classics.ucsb.edu Bakker Egbert J., Yale University
    egbert.bakker@yale.edu Bouvier David, University of Lausanne
    David.Bouvier@unil.ch Burgess Jonathan, University of Toronto jburgess@chass.utoronto.ca
    Christopoulos Menelaos / Χριστόπουλος Μενέλαος, University of Patras / Πανεπιστήμιο Πατρών, President of the Centre for Odyssean Studies
    menchris@upatras.gr Clay Strauss Jenny, University of Virginia
     jsc2t@virginia.edu Danek Georg, University of Vienna
    georg.danek@univie.ac.at Davies Malcolm, Oxford University
    malcolm.davies@sjc.ox.ac.uk Felson Nancy, University of Georgia nfelson@gmail.com
    Gartziou-Tatti Ariadni / Γκάρτζιου-Τάττη Αριάδνη, University of Ioannina / Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων agartziu@cc.uoi.gr
    Karakantza Efimia / Καρακάντζα Ευφημία, University of Patras / Πανεπιστήμιο Πατρών
    karakantza@upatras.gr Letoublon Frangoise, University of Grenoble
    fletoublon@wanadoo.fr Levaniouk Olga, University of Washington olevan@u.washington.edu
    Manakidou Flora / Μανακίδου Φλώρα, University of Thrace / Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
    fmanakid@helit.duth.gr Marchiando Anais, University of Lausanne
     anais.marchiando@hotmail.ch Marks Jim, University of Florida jmarks@ufl.edu
    Maronitis D. N. / Μαρωνίτης Δ. Ν., University of Thessaloniki / Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης dmaronit@otenet.gr
    Paizi-Apostolopoulou Machi / Παΐζη-Αποστολοπούλου Μάχη, National Hellenic Research Foundation / Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, Secretary General of the Centre for Odyssean Studies paizimachi@eie.gr
    Sarischoulis Efstratios / Σαρίσχουλης Ευστράτιος, Dr, Freie Universitat Berlin
    Meereslicht@gmx.de Vergados Athanassios / Βέργαδος Αθανάσιος, University of Tennessee
    vergados@utk.edu Wright Rosemary, University of Whales, Em.
    rosemarywright@hotmail.co.uk Yamagata Naoko, The Open University in London n.yamagata@open.ac.uk
    Zervou Alexandra / Ζερβού Αλεξάνδρα, University of Crete / Πανεπιστήμιο Κρήτης zervoual@edc.uoc.gr
 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου